robimy musiak
Polski musiak, sekt, wino musujące robione tradycyjną metodą szampańską
tyle nazw określa polskiego szampana którego właśnie robimy. Jednak nazwa szampan jest zastrzeżona przez Francję i przydałaby się jakaś nasza nazwa…
właśnie koszyczkujemy naszego musiaka, co prawda francuzi mają duża w tym wprawę ale i u nas jak widać jakoś to nawet idzie;)
troszeczkę sobie jeszcze poczeka i odpocznie:) i będzie jak znalazł na sylwestra.
- Published in Wydarzenia
ręcznie robione polskie czerwone wino czyli BURCZOK 2016:)
Mieszamy, mieszamy!
obecnie trwa intensywna praca nad mieszaniem moszczu czerwonego wina. Trzeba regularnie zatapiać korzuch wypływających do góry skórek. Poza tym jest stały monitoring temperatury nastawu oraz stopni Brixa czyli zawartosci cukru w nastawie powoduje że wiadomo co jak. jak widać wszystko ręcznie;)
Burczok
Moszcz właśnie wchodzi w faze burczoka- znanego w krajach winiarskich napoju czyli lekko sfermentowanego soku winogronowego. To rarytas- wciaż słodki sok zawiera już około 6% alkoholu i całą paletę witamin z grupy B, które mamy dzięki dodanym drożdżom. Czesi wierzą ze wypicie 10 litrów tego specjału wymienia krew;)
O Burczoku jest dużo w filmie Młode Wino -komedii czeskiej produkcji.
- Published in Uprawa, Wydarzenia
tuż przed winobraniem
ochrona przed szpakami
jesteśmy w ostatniej fazie oczekiwania na winobranie.
Jak widać na filmiku poniżej grona są zabezpieczone bardzo solidnie przed szpakami.
To najskuteczniejsza metoda ochrony plonów przed tym agresywnym szkodnikiem.
Te sprytne ptaszki siedzą i pilnują kiedy spuści sie oko i wtedy atakują. Potrafią w kilkanaście minut zjeść nawet tone winogron.
Mamy psy, kota, siatki, specjalny system sorround- nagłośnienie z polującymi drapieżnikami, armatke hukową i race. Tyle zabezpieczeń daje gwarancje jak najmniejszych strat. Co roku dzięki takiemu zapleczu udaje mi sie ochrona zbiorów. Niemniej jednak stres jest i wyjazd na kilka dni nie jest możliwy.
dojrzałość winogron
w okresie zbliżania sie do zbioru winogron, zaczyna się badanie zawartości cukrów w winogronach. To bardzo istotne badanie- dzięki niemu w przybliżeniu wiadomo ile procent alkoholu będzie miało przyszłe wino.
Okreslenie kiedy będzie winobranie to trudny moment. Trzeba uwzględnić jeszcze dojrzałość tanin, zawartość kwasów, możliwości sprzętowe. Czy już mamy wszystkie zamówione kadzie do zbioru i czy aby sie to na pewno pomieści?;) Trzeba też okreslić możliwości pomocy przy zbieraniu i najbardziej nieprzewidywalny element- pogoda…
Cukry w gronach potrafią spać niżej, a deszcz przechwycony przez korzenie winorośli jest przez tą rośline transportowany do kiści i mamy rozrzedzony aromat owoców…
Te zmienne trzeba uwzględnić decydując sie na zbiór dlatego jest to nie łatwa decyzja podejmowana czasem z dnia na dzień.
pogoda na winnicy
sporo osób narzekało na pogodę w tym roku, regularne deszcze w lipcu może nie były miłe dla letników.
Dla winnicy to była idealna pogoda. Owoce osiagneły odpowiedni rozmiar, pobrały z ziemi wszystkie nawozy jakie dostały i dużo wcześniej sie wybarwiły. Suchy i słoneczny wrzesień to idealna pogoda dla winorośli- brak deszczu nie rozrzedza aromatów a słońce wspaniale sprzyja dojrzałości.
Zapowiada sie dobry zbiór:)))
- Published in Uprawa, Wydarzenia
na winnicy
Na winnicy ostatnie prace nad lepszymi zbiorami. Obcinanie zbędnych gron dzięki temu wino bedzie miało mocniejsze aromaty. Obrywamy też liscie co powoduje dojście słońca do gron.
- Published in Uprawa, Wydarzenia
w winiarni dzieje sie:)
w winiarni pracujemy nad czerwonym 2015.
Winem dosć lekkim i młodym jeszcze, które rozwinie swój potencjał na wiosne 2017 roku. To młode wino juz pokazuje swój potencjał. Część wina czerwonego z rocznika 2015 leżakuje w beczkach i będzie dostępna na jesień bądź wiosnę 2017 roku.
- Published in Wydarzenia
Winogrona nabierają kształtów
Lipiec to czas kiedy winogrona nabierają rozmiarów.
Winogrona nabierają kształtów- teraz szypułki się rozciągają i intensywnie rosną pokazując jak duże będą kiście. To czas kiedy zawsze chodze po winnicy, przykładam dłoń do tych jeszcze dość niepozornych kiści i już nie moge się nadziwić- mam dużą dłoń ale te niepozorne cienitkie kiście sa dużo większe!:))
Pogoda nas rozpieszcza
Ten rok jest jak na razie deszczowy i stosunkowo ciepły, dlatego wszystko dość intensywnie rośnie. To dobra wiadomość, jest szansa na dobry winiarski rok!
Winnica w końcu może sie wzmocnić i odbudować po zeszłym roku- pół roku trwała susza co z pewnością było dużym wysiłkiem dla winorośli.
- Published in Uprawa
- 1
- 2