BLOG

tuż przed winobraniem

ochrona przed szpakami

jesteśmy w ostatniej fazie oczekiwania na winobranie.

Jak widać na filmiku poniżej grona są zabezpieczone bardzo solidnie przed szpakami.

To najskuteczniejsza metoda ochrony plonów przed tym agresywnym szkodnikiem.

Te sprytne ptaszki siedzą i pilnują kiedy spuści sie oko i wtedy atakują. Potrafią w kilkanaście minut zjeść nawet tone winogron. 

Mamy psy, kota, siatki, specjalny system sorround- nagłośnienie z polującymi drapieżnikami, armatke hukową i race. Tyle zabezpieczeń daje gwarancje jak najmniejszych strat. Co roku dzięki takiemu zapleczu udaje mi sie ochrona zbiorów. Niemniej jednak stres jest i wyjazd na kilka dni nie jest możliwy.

 

dojrzałość winogron

w okresie zbliżania sie do zbioru winogron, zaczyna się badanie zawartości cukrów w winogronach. To bardzo istotne badanie- dzięki niemu w przybliżeniu wiadomo ile procent alkoholu będzie miało przyszłe wino.

Okreslenie kiedy będzie winobranie to trudny moment.  Trzeba uwzględnić jeszcze dojrzałość tanin, zawartość kwasów, możliwości sprzętowe. Czy już mamy wszystkie zamówione kadzie do zbioru i czy aby sie to na pewno pomieści?;) Trzeba też okreslić możliwości pomocy przy zbieraniu i najbardziej nieprzewidywalny element- pogoda…

Cukry w gronach potrafią spać niżej, a deszcz przechwycony przez korzenie winorośli jest przez tą rośline transportowany do kiści i mamy rozrzedzony aromat owoców…

Te zmienne trzeba uwzględnić decydując sie na zbiór dlatego jest to nie łatwa decyzja podejmowana czasem  z dnia na dzień.

 

pogoda na winnicy

sporo osób narzekało na pogodę w tym roku, regularne deszcze w lipcu może nie były miłe dla letników.

Dla winnicy to była idealna pogoda. Owoce osiagneły odpowiedni rozmiar, pobrały z ziemi wszystkie nawozy jakie dostały i dużo wcześniej sie wybarwiły. Suchy i słoneczny wrzesień to idealna pogoda dla winorośli- brak deszczu nie rozrzedza aromatów a słońce wspaniale sprzyja dojrzałości. 

Zapowiada sie dobry zbiór:)))